Legendy Pienińskie: Tajemnice Przełomu Dunajca

Sztuczne jezioro i powstanie Przełomu Dunajca

Początki Przełomu Dunajca sięgają czasów, kiedy to na tych terenach znajdowało się sztuczne jezioro. Jego powstanie było wynikiem działalności wulkanicznej i osuwisk. Wraz z upływem lat woda z jeziora zaczęła się przedzierać przez góry, tworząc malowniczy krajobraz, którym jest dziś Przełom Dunajca.

Legendy związane z powstaniem Przełomu Dunajca

Legenda o Olbrzymie i Smoku

Jedną z najbardziej znanych legend opowiadających o powstaniu Przełomu Dunajca jest opowieść o Olbrzymie i Smoku. Według tej legendy, w tych rejonach mieszkał potężny olbrzym, który kochał się w pięknej dziewicy. Zrozpaczony, że nie może zdobyć jej serca, zaczął płakać, a jego łzy zapełniły dolinę, tworząc jezioro. Przybyły z daleka smok postanowił uwolnić dziewczynę z rąk olbrzyma, ale musiał najpierw pokonać mroczne moce, które go chroniły. W wyniku potyczki, smok wydobył się z wody, a jego ogon zaczepił o dno jeziora, tworząc Przełom Dunajca.

Legenda o Skarbniku Gór

Inna legenda związana z Przełomem Dunajca mówi o Skarbniku Gór, który mieszkał w jaskiniach podziemnych na terenie Pienin. Skarbnik ten strzegł tajemniczych skarbów, które znajdowały się w głębi tych gór. W poszukiwaniu bogactw, wielu śmiałków próbowało dostać się do tajemniczej komnaty, ale żadnemu z nich się to nie udało. Legendy mówią, że tylko osoba o czystym sercu może odnaleźć wejście do komnaty Skarbnika Gór i zdobyć jego skarby.

Przełom Dunajca jako inspiracja dla kultury i sztuki

Przełom Dunajca zainspirował wielu artystów, pisarzy i podróżników do stworzenia dzieł opiewających jego piękno i tajemniczość. Wśród nich warto wymienić takie osoby jak:

  • Jan Wiktor – polski poeta i prozaik, autor wielu utworów opisujących Pieniny i Przełom Dunajca.
  • Kazimierz Przerwa-Tetmajer – znany poeta i prozaik Młodej Polski, który uwiecznił piękno Pienin w swoich wierszach.
  • Władysław Orkan – pisarz i poeta, tworzący na przełomie XIX i XX wieku, który w swoich utworach ukazywał życie mieszkańców Pienin i Przełomu Dunajca.
Share this article:
Previous Post: Klątwa Zamku w Niedzicy: Tajemnice i Legendy Pienińskie

March 24, 2023 - In Blog o Pieninach, Legendy pienińskie

Next Post: Legenda Zamku Pienińskiego i Cudownej Mgły Świętej Kingi

March 24, 2023 - In Blog o Pieninach, Legendy pienińskie, Zabytki w Pieninach

Related Posts

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.